Ilgstspējīgs tūrisms

 

 

Ilgtspējīga piekrastes tūrisma priekšrocības

Ekonomiskie ieguvumi

Nozīmīgākās ilgtspējīga (piekrastes) tūrisma ekonomiskās priekšrocības ir saistītas ar ieguvumiem no ārvalstu valūtas tirgus piesaistes, ieguldījumiem valsts kopējos ienākumos un darbavietu un uzņēmējdarbības iespēju radīšanu. Minētie saimnieciskie ilgtspējīga tūrisma ieguvumi ir nozīmīgākie, par citi aspekti tiek iztirzāti Pasaules Ceļojumu un Tūrisma padomes mājaslapā.


 
Ieguvumi no ārvalstu valūtas tirgus piesaistes

Tūrisma izdevumi un ar to saistīto preču un pakalpojumu eksports un imports rada ienākumus vietējai saimniecībai. Tūrisms ir galvenais avots ārvalstu valūtas tirgus piesaistei vismaz 38% valstīs (Pasaules Tūrisma Organizācija).

Devums valsts ienākumos

Valsts peļņa no tūrisma sektora var tikt iedalīta tiešajos un netiešajos ieguldījumos. Tiešos ieguldījumus veido nodokļi no tūrismā nodarbināto algām, tūrisma uzņēmējdarbības un tiešiem tūristu maksājumiem (eko-nodoklis un izbraukšanas nodoklis). Netiešie ieguldījumi nāk no nodokļiem un nodevām, kas piesaistīti precēm un pakalpojumiem, kas tiek piegādāti tūristiem, piemēram, alkohola, suvenīru, restorānu u.c. nodokļi.

Darbavietu radīšana

Strauja starptautiskā tūrisma attīstība ir novedusi pie nozīmīgas nodarbinātības nozares radīšanas. Piemēram, 1995. gadā viesnīcu sektors nodrošināja apmēram 11,3 miljonu darba vietu. Tūrisms spēj radīt darbavietas tieši - viesnīcas, restorāni, taksometri, suvenīru pārdošana, un netieši - tūrisma nozarei piesaistīto preču un pakalpojumu pieprasījuma apmierināšanai. Atsaucoties uz Pasaules Tūrisma Organizāciju tūrismā nodarbināti aptuveni 7% no pasaules darbspējīgiem iedzīvotājiem.


Infrastruktūras attīstības stimulācija

Tūrisms var ierosināt vietējo valdību uzlabot infrastruktūru, veidot labākas ūdens apgādes un notekūdeņu sistēmas, ceļus, elektroapgādi, telekomunikāciju tīklus un sabiedriskā transporta sistēmu, tādējādi paaugstinot vietējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti un veicinot tūrismu.

Skatīt Slovēnijas piemēra analīzi.

Līdzdalība vietējā saimniecībā

Tūrisms var būt nozīmīga vietējās saimniecības sastāvdaļa, dažkārt pat tās pamats. Tā kā vide ir nozīmīgākais tūrisma industrijas līdzeklis, ienākumi no tūrisma tiek bieži izmantoti kā mērvienība noteiktu aizsargājamo teritoriju ekonomiskās vērtības noteikšanai. Citi vietēja mēroga ienākumi, ko radījis tūrisms, bieži vien nav fiksējami makroekonomiskas statistikas līmenī. Tūrisms nes peļņu arī no neoficiālas darbošanās šajā nozarē, piemēram, ielu pārdevēji, neoficiāli gidi u.c. Neoficiālas un nereģistrētās nodarbinātības tūrisma nozarē pozitīvais aspekts ir tas, ka nauda tiek atgriezta vietējai saimniecībai, kur tai piemīt pavairojošs efekts, jo tā tiek tērēta atkal un atkal. Pasaules Ceļojumu un Tūrisma Padome novērtē, ka Tūrisma radītie netiešie ienākumi sastāda 100% no tiešās tūrisma peļņas.

Tiešie finansiālie ieguldījumi dabas aizsardzībā

Tūrisms var nepastarpināti piedalīties jūtīgu teritoriju un biotopu saglabāšanā. Ienākumi no ieejas maksas, auto novietņu biļetēm un līdzīgiem avotiem var tikt tieši novadīti jutīgu dabas teritoriju aizsardzības un apsaimniekošanas izmaksu segšanai. Dažas valstis iekasē līdzekļus, kas netiek tieši novadīti konkrētam mērķim - dabas parkam vai citai aizsargājamai teritorijai. Valsts var gūt līdzekļus, kas nepieciešami dabas resursu apsaimniekošanai, no lietotāju nodevām, ienākuma nodokļiem, nodokļiem no atpūtas ekipējuma pārdošanas un nomāšanas, medību un makšķerēšanas licenču pārdošanas.

Konkurētspējīga priekšrocība

Arvien vairāk ceļojumu operatoru vada savu darbību ilgtspējības virzienā. Tas notiek ne tikai tāpēc, ka ir pieprasījums pēc šāda tūrisma produkta, bet arī tāpēc, ka viņi saprot, ka tālākai veiksmīgai industrijas attīstībai ir nepieciešams saglabāt dabisku vidi. Arvien vairāk ceļojumu operatoru dod priekšroku piegādātājiem, kas strādā ilgtspējīgā veidā, piemēram, taupa ūdeni un elektroenerģiju, ciena vietējo kultūru un atbalsta vietējo sabiedrību labklājību. 2000. gadā, saņemot atbalstu no UNEP (Apvienoto Nāciju Vides Programma) tika dibināta starptautiskā Ceļojumu operatori ilgtspējīga tūrisma atbalstam


Piemēri


Lielisks piemērs ir Abruco (Abruzzo) Nacionālais parks (Italy) Itālijā, kuru apmeklē vidēji 1 līdz 2 miljoni apmeklētāju gadā.
Vēl saites: www.initaly.com/ ; www.regione.abruzzo.it

 

Piemērs Grieķijā Dadijas (Dadia) Mežs;
Vēl saites: www.wwf.gr

 

AtpakaļTālāk