Plānošanas modulis

 

Institucionālā sadarbība un koordinācija

Iztēlojieties, ka Jūs dzīvojat piekrastes zonā, un ar katru gadu aktivitāte tur pieaug: atbrauc vairāk tūristu, pilsēta un osta paplašinās un lauksaimniecība izraisa augstus nitrātu līmeņus ūdenī. Jūs redzat, ka zemes un ūdens piesārņojums paaugstinās, daba degradē, un arheoloģiskie objekti ir nolaisti. Jūs izlemjat izveidot norūpējušies iedzīvotāju rīcības grupu un gribat pateikt valdībai, ka viņiem ir jāizstrādā plāns teritorijas attīstībai ilgtspējīgākā veidā.

IPZP process, kā attēlots diagrammā 1-1, ietver sekojošos pārvaldības soļus:

Plānošanas fāzē tiek veidoti tehniskie un institucionālie pasākumi, kurus īsteno noteiktajā laika grafikā. Šiem pasākumiem ir jāiedarbojas uz piekrastes īstermiņa problēmām un izaicinājumiem un reaģēt uz sagaidāmo globālo izmaiņu (piemēram klimata izmaiņu) ilgtermiņa efektiem.

Īstenošanas fāzei seko gan piekrastes zonas sistēmas komponentu attiecību, gan attiecīgo tehniskās un institucionālās attīstības stāvokļa un funkcionēšanas monitorings un novērtēšana. Tas, savukārt, var vest pie problēmu identifikācijas, kas sekmēs iniciatīvu uzsākt jauno stadiju IPZP procesā.

Kaut arī pārvaldības soļi ir norādīti secīgi, nepieciešama pastāvīga atgriezeniska saite, ieskaitot problēmu pārformulēšanu, plānu pieskaņošanu, izmaiņas īstenošanā utt. Rezultātā veidojas pastāvīgi atkārtojams, ciklisks process. Laikā tā fokuss lēnam pāriet no problēmas atzīšanas līdz novērtēšanai.

1. JAUTĀJUMS

Kādi ir pirmie jautājumi, uz kuriem ir jāatbild, kad Jūs/Jūsu valdība uzsāk plānošanu?

Piekrastes Zonas pārvaldības uzdevumi
Problēmas
atzīšana
Plānošana
Ieviešana
Novērtēšana
Pētniecisks
novērtējums
Datu ievākšana Politikas attīstība Lēmuma pieņemšana Plāna izpilde Funkcionēšana un uzturēšana Monitorings Novērtējums un perspektīvas

Diagramma 1-1 Būtisko fāzu pārskats cikliskajā IPZP procesā,

Lielākai detalizācijas pakāpei, skatieties IPZP shēmu modulī “IPZP principi”.

 

IPZP izaicinājums

IPZP process strādā ar kompleksām parādībām un sarežģītām sociālekonomiskajām un institucionālajām situācijām, konfliktējošām interesēm, un lielu skaitu dažādu ieinteresēto pušu. Ilgtermiņa risinājumi ir jāatrod un jāievieš dinamiskajā un ātri mainošā sabiedrībā, kur pastāv liela nenoteiktības pakāpe. Ir skaidrs, ka IPZP veiksmīgās īstenošanas ceļā ir daudz šķēršļu. Pieredze rāda, ka galvenais izaicinājums ir problēmas pārvaldībā, nevis zināšanās vai tehnoloģijā. Principiālie ierobežojošie faktori ir institucionālā kapacitāte īstenot IPZP, padarīt to par funkcionējošo, kā arī IPZP atbalstam nepieciešamo struktūru izveidošana un uzturēšana, valdības iekšienē un ārpus tās.

 

AtpakaļTālāk