Piemērs Sabiedrības vides apzināšanās stratēģija Donavas deltas biosfēras rezervātā (DDBR)
Sabiedrības vides apzināšanās stratēģija ir galvenais instruments, ar kura palīdzību sabiedrībā tiek radīta lielāka izpratne par vides procesiem, nodrošināta ekoloģiskā izglītība un komunikācija starp visām Donavas deltas biosfēras rezervātā iesaistītajām pusēm
Stratēģijas mērķis ir nodrošināt dabas aizsardzību un saglabāšanu, kā arī Donavas deltas dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu, vienlaikus uzlabojot vietējo iedzīvotāju sociāli-ekonomisko situāciju, un nodrošinot DDBR finansiālo ilgtspējību. Mērķis tiek īstenots veicot saskaņotu un mērķtiecīgu darbību kopumu sabiedrības izpratnes veicināšanai.
Kāpēc nepieciešama Sabiedrības vides apzināšanās stratēģija
Donavas deltas biosfēras rezervāta pārvalde (DDBRP) ir sapratusi, ka Sabiedrības vides apzināšanās stratēģija ir ārkārtīgi nepieciešama vairāku iemeslu dēļ:
Donavas deltas dabas resursu globālais nozīmīgums un nepieciešamība izmantot dažādus mehānismus, lai tos pareizi apsaimniekotu un cīnītos ar problēmām.
Vietējās sabiedrības un organizāciju centrālā loma veiksmīgā resursu apsaimniekošanā un DDBR attīstībā.
Pārāk zemais izpratnes līmenis par DDBR un dabas aizsardzības un saglabāšanas jautājumiem gan vietējā sabiedrības un organizāciju vidū, gan pat nacionālā un starptautiskā līmenī.
Iedzīvotāju negatīvais priekšstats par DDBRP.
Nepieciešamība uzlabot sabiedrības izglītības aktivitāšu koordināciju un izvēlēties prioritātes starp tām.
Iespēja izmantot DDBRP 10 gadu pastāvēšanas jubileju, lai piesaistītu sabiedrības uzmanību.
Plašākas priekšrocības, ko reģiona ilgtspējīgai sociālai un ekonomiskai attīstībai sniedz plašāka sabiedrības vides izglītības un apzināšanās.
Stratēģijas sagatavošana
Stratēģijas sagatavošanu finansēja Donavas deltas bioloģiskās daudzveidības projekts, kā arī to atbalstīja starptautiskā dabas aizsardzības un saglabāšanas veicināšanas programma Fauna & Flora International. Stratēģija tika sagatavota laika posmā no 1999.gada oktobra līdz 2000.gada maijam. Jāuzsver atsevišķi nozīmīgi aspekti stratēģijas sagatavošanā procesā:
Šī ir pirmā Sabiedrības vides izglītošanas stratēģija Rumānijā, kas tiek īstenota aizsargājamā teritorijā.
Stratēģijas sagatavošanā tika iesaistīts plašs ieinteresēto personu loks.
Sabiedrības un ieinteresēto pušu iesaistīšana ir palīdzējusi izveidot sabalansētu, efektīvu un pieņemamu stratēģiju.
DDBRP ir sapratusi, cik nozīmīgi ir lēmumu pieņemšanā un politikas veidošanā iesaistīt ieinteresētās puses.
Augstais iesaistīšanās līmenis ir palīdzējis mazināt konfliktus, mainīt attieksmi, veicināt sadarbību un izplatīt informāciju.
Plašā pieeja sabiedrības vides apziņas veicināšanai nozīmē, ka tika iesaistītas arī dažādas organizācijas un mehānismi, lai paplašinātu sabiedrības izglītotību ne tikai par Donavas deltu, bet arī par citiem sociāliem un vides jautājumiem.
Šis ir tikai pirmais solis plašākā sabiedrības iesaistīšanā, informācijas izplatīšanā un dialogos, joprojām daudz kas ir darāms, kā arī jāturpina veikt dažādi uzlabojumi.
Galvenie jautājumi
Sabiedrības vides apzināšanās stratēģija koncentrējas uz vairākiem galvenajiem jautājumiem, kas tika izvirzīti par prioritātēm, vadoties no iepriekšējās pieredzes darbā Donavas deltā (GEF projekti, DDI, BirdLife International utt.).
Divpadsmit pamatjautājumi ir:
1. Piesārņojums
2. Saprast, kādi bija DDBR izveidošanas iemesli
3. Sabiedrības priekšstats DDBRP
4. Ekonomiskās un sociālās grūtības, ar kurām jāsaskaras vietējiem iedzīvotājiem
5. DDBRP iekšējā komunikācija
6. Komunikācija starp DDBRP un vietējām ieinteresētajām grupām
7. Dažādas vietējās pārvaldes institūcijas, kas iesaistītas DDBR apsaimniekošanā
8. Vides izglītība un apzināšanās
9. Tiesību aktu interpretācija
10. Dabas resursu izmantošana
11. Tūrisma neizmantotais potenciāls
12. Vietējās kultūras un tradīciju saglabāšana
Mērķauditorija (ieinteresētās puses)
Dažādām grupām ir dažādas intereses Donavas deltā, kā arī atšķirīgas ietekmes uz to. Sabiedrības vides apzināšanās stratēģijai ir mērķis sasniegt pēc iespējas plašāku personu loku, tomēr ir svarīgi koncentrēties uz noteiktām pamatgrupām.
Kritēriji, kas tika izmantoti, lai noteiktu, kuras ir pamata grupas.
Kādā līmenī ir grupas tiešā ietekme uz Donavas deltu:
Grupas iespējas ietekmēt Donavas deltu (vides, sociālā, ekonomiskā, politiskā vai likumdošanas ziņā)
Cik lielā mērā grupas priekšstati vai uzvedība ir jāmaina, lai varētu notikt efektīva DDBR dabas resursu aizsargāšana un saglabāšana.