Ekoloģiskā marķēšana
Ekoloģiskā marķēšana ir brīvprātīga sistēma, kas dod iespēju izmantot īpašu logo precēm, kuras tiek atzītas par videi mazāk kaitīgām nekā citas līdzvērtīgas preces. Ekoloģiskais marķējums informē pircēju par konkrēta produkta vai pakalpojuma kvalitāti, pretēji sertifikācijas shēmām, kas sniedz informāciju par produkta vai pakalpojuma ražotājuzņēmumu (vai tā daļām).
Ekoloģiskais marķējums norāda uz to, ka visā produkta vai pakalpojuma dzīves cikla laikā ir izmantotas videi draudzīgākas tehnoloģijas. Pretēji zaļajai simbolikai vai apgalvojumiem, kuras ievieš un savai produkcijai izmanto paši uzņēmumi, ekoloģisko marķējumu ieguvušo produktu vai pakalpojumu kvalitāti un ietekmi uz vidi visā to dzīves cikla laikā ir pārbaudījusi neatkarīga trešā puse.
Kāpēc ekoloģiskais marķējums?
- Ekoloģiskais marķējums var palīdzēt tūrisma jomā strādājošajiem uzņēmumiem saredzēt potenciālās vides problēmas, ko tūrisms var radīt, paātrināt ekoloģiski efektīvāku risinājumu ieviešanu un rast efektīvākus veidus kā uzraudzīt un sniegt pārskatus par darbības ietekmi uz vidi.
- Ekoloģiskais marķējums var ne tikai palīdzēt pārdot tūrisma produktu, bet arī norādīt uz produktiem un pakalpojumiem, kas samazina resursu, piemēram, enerģijas un ūdens, izmantošanu, tādējādi samazinot izmaksas pašam tūrisma pakalpojumu nodrošinātājam.
- Ekoloģiskais marķējums var saistīt kopā vides aizsardzību ar sociāli-ekonomiskajiem apsvērumiem tūrisma industrijā, piemēram, no vietējo produktu lietošanas iegūs vietējā ekonomika un tiks samazināta nepieciešamība pēc transportēšanas.
- Ekoloģiskais marķējums var arī palīdzēt uzlabot reģionālās un vietējās sabiedrības zināšanas par vides aizsardzību, un uzsvērt saistību starp tūrismu un vides kvalitāti.
Piemērs
Hīumā salā Igaunijā 1996.gadā tika ieviesta vienkārša tūrisma pakalpojumu ekoloģiskās marķēšanas sistēma. Hīumā ir sala Baltijas jūrā, bagāta ar savu dažādo, skaisto un neskarto dabu un draudzīgiem cilvēkiem.
Stingru noteikumu un kontrolējošās institūcijas radīšana nebūtu bijusi vienkārša, tāpēc izveidotais marķējums ir balstīts uz uzņēmuma paškontroli. Šis marķējums ir drīzāk informatīva zīme, nevis balva tā ieguvējam.
Hīumā Zaļā zīme apzīmē naktsmītnes vai ēdināšanas vietas, kas darbojas ilgtspējīgi, tas nozīmē, cenšas nekādā veidā neatstāt negatīvu ietekmi uz Hīumā tīro dabu.
Naktsmītņu un ēdināšanas uzņēmumi apņemas:
- Daļu no atkritumiem pārstrādāt kompostā vai dzīvnieku barībā, šķirot vēlreiz izmantojamos atkritumus (papīru) un bīstamos atkritumus (baterijas)
- Samazināt atkritumu daudzumu, samazinot iepakojuma izmantošanu, īpaši plastmasas un nelielu iepakojumu
- Ūdeni izmantot taupīgi un lūgt arī viesus darīt tāpat
- Elektrību izmantot taupīgi un lūgt arī viesus darīt tāpat
- Izmantot videi draudzīgus tīrīšanas līdzekļus
- Izvēlēties vietējos Hīumā un Igaunijā ražotos produktus
- Spēt sniegt informāciju par dabu un reģiona izklaides vietām
|
Kopš 1990.ajiem gadiem ekoloģiskā marķējuma izmantošana ir ievērojami pieaugsi.
Piemēram:
Eiropā esošās Zilā karoga pludmales
(Avots: Eiropas vides izglītības fonds)
Vairāk informācijas par ekoloģisko marķējumu ir pieejama te: Ekoloģiskā marķējuma globālais tīkls un Eiropas Savienības ekoloģiskā marķējuma mājas lapa.
|