Ilgstspējīgs tūrisms

 

 

Pušu sadarbība

Pušu sadarbība

Pušu sadarbība ir starp divām vai vairāk pusēm pastāvoša vienošanās, kuras mērķis ir apmierināt īpaši noteiktas un abpusējas vajadzības un sasniegt kopīgus mērķus. Šāda sadarbība ir ilgstoša, pielāgoties spējīga un visas puses tiek iesaistītas līdzvērtīgi.

Iespējamās puses var būt:

  • Tūrisma industrijā strādājošas organizācijas, piemēram, tūru organizatori;
  • Valsts tūrisma biroji un dabas resursu apsaimniekotāji, piemēram, dabas parki;
  • Pirmiedzīvotāju kopienas, kam bieži ir bijušas sadursmes ar tūristiem;
  • Nevalstiskās organizācijas (NVO), īpaši tās, kas darbojās ar vides jautājumiem, mazā biznesa vadību un tradicionālo kopienu attīstību;
  • Universitātes un citas izpētes organizācijas;
  • Citas kopienas, gan tādas, kas jau ilgi nodarbojās ar tūrismu, gan tādas, kas tikko uzsākušas;
  • Valsts un privātās iestādes, kas izdara atradumus, un nacionālās kultūras komitejas.


Piemērs: Rimini ilgtspējīga tūrisma starptautiskā konference

Konference, kas norisinājās no 2001.gada 28.-30.jūnijam norisinājās Itālijā, tika noslēgta ar hartas pieņemšanu. Šī harta ietver vairākus nozīmīgus integrētā piekrastes zonas menedžmenta (IPZM) elementus, piemēram, sabiedrības piedalīšanos lēmumu pieņemšanā, kas ir pamatnoteikums veiksmīgai piekrastes zonas apsaimniekošanai. Bez tam, piekrastes zona tiek uzskatīta par vienu veselumu nevis sadalīta zemes un jūras teritorijās. Seminārā ar nosaukumu „Ilgtspējīgas zemes lietošanas politikas integrētā plānošana” tika analizēti veiksmīgai apsaimniekošanai nepieciešamie priekšnoteikumi, IPZM projektu vājās vietas un atsevišķi instrumenti, kas lietojami IPZM uzlabošanai. Ļoti nozīmīgi ir kopš paša projektu īstenošanas sākuma iesaistīt visas ieinteresētās puses un saglabāt pušu interesi piedalīties. Lai tā notiktu, sabiedrisko apspriešanu rezultātiem ir jāatspoguļojas pieņemtajos lēmumus. Tikai šādā veidā var nodrošināt to, ka personiskai dalībai tiešām ir kāda politiska nozīme vai ietekme. Lai izzinātu dažādu sabiedrības grupu viedokli, ir nozīmīgi nodrošināt, ka dažādās grupas ir vienlīdz pārstāvētas. Ieinteresētās grupas ir, piemēram, tūrisma industrijas pārstāvji, tūrisma padomes, u.c., kā arī paši tūristi. Vienlīdz svarīgi ir nodrošināt komunikāciju un darbības koordināciju starp šīm pusēm arī pēc IPZM projekta beigšanās. Tika izstrādāti arī politikas instrumenti, piemēram, piekrastes zonu un citu tūrisma vietu vides ietilpības novērtēšanas instrumenti. Var sākties pieteikšanās, tomēr vienlaikus ir nepieciešama arī tālāka izpēte, kas veicama sadarbībā ar vietējām ieinteresētajām pusēm (Coastal Guide).

 

Belekā, kas ir tūristu iecienīta pilsētiņa Turcijas piekrastē, 1988.gadā tika izveidota menedžmenta asociācija (Beytuyab), kuras mērķis bija nodrošināt koordināciju un sadarbību starp investoriem. Tādi ir vietējie iedzīvotāji, dažādas iestādes un asociācijas, kā arī atbilstošās ministrijas (Tūrisma ministrija, Vides ministrija, Veselības ministrija, Mežu ministrija u.c.) Katram Belekas investoram ir jābūt Beytuyab biedram. Šī asociācija ir atbildīga par reģiona infrastruktūras uzturēšanu un attīstīšanu (ūdensapgāde, atkritumu savākšana un pārstrāde, transports u.c.). Bez tam, asociācija nodarbojās ar sabiedrības informēšanu, bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un mežu ugunsgrēku kontrolēšanu. Asociācija gūst informāciju no zinātniskajiem pētījumiem par ilgtspējīgu tūrismu, kas tiek veikti vietējās universitātēs. Šāda iesaistīto pušu sadarbība ir spējusi nodrošināt ilgtspējīga tūrisma attīstīšanu Belekā. Belekā radītā sistēma ir kļuvusi par piemēru citām Turcijas Vidusjūras piekrastes pilsētām (Belekas piemērs).

AtpakaļTālāk