Ilgstspējīgs tūrisms

 

 

Resursu atkarība

 

Nav tādas tūrisma aktivitātes, kura kaut kādā ziņā nebūtu atkarīga no vides resursiem. Piemēram, dabas resursi tiek izmantoti tūristu nodrošināšanai ar siltumu, elektrību, pārtiku, sanitārajiem pakalpojumiem un dzeramo ūdeni. Videi ir jāabsorbē saražotie atkritumi (piemēram, mājsaimniecību atkritumi). Tūrisms bieži vien izturas nevērīgi pret šo resursu atkarību. Spiediens, kas tiek izdarīts tūrisma rezultātā, var būt tik liels, ka aktivitāte var kļūt neilgtspējīga un ilgtermiņā novest pie resursu samazināšanās.

Piekrastes un jūras resursi tūrismam visā pasaulē ir ļoti nozīmīgi. Piekrastes tūrisma attīstība ietver gan ūdeni, gan zemi, taču bieži vien pārklājot pārsteidzoši mazu teritoriju. Došanās dažas jūdzes dziļāk iekšzemē tādos labi pazīstamos tūrisma centros kā Rivjēra Francijā var jūs ievest tūrisma praktiski neskartās teritorijās. Šaurās tūrisma zonas uzturēšanai nepieciešamā infrastruktūra var izplesties daudz lielākā reģionā. Tajā ir iekļauti tādi pakalpojumi kā ūdens krājumi, pieeja ceļiem un dzelzceļiem, lidostas, mājas personālam un citi pakalpojumi. Tūrisms var būt ļoti koncentrēts vietas ziņā, taču tā iedarbība var izpausties daudz plašākā reģionā.

Piemērs
Epirosa, Grieķija: takas, kas savieno piekrastes teritoriju ar iekšzemes vietām, var samazināt spiedienu uz piekrasti.

Epirusas reģions atrodas ziemeļrietumu Grieķijā, un tam ir bagāti dabas un kultūras resursi. Cilvēku radīto vidi veido tradicionālie ciemati un visu ievērojamāko vēsturisko periodu pieminekļi. Saskaņā ar ES IPZP Demonstrācijas projektu, vecās takas, kas savieno piekrasti ar iekšzemes vietām, tika atjaunotas, lai teritorijas apmeklētājiem piedāvātu alternatīvu aktivitāti. Lielākā daļa tūristu pašreiz koncentrējas uz jūras aktivitātēm. Līdz ar taku izveidošanu tūristu plūsma var tikt izliedēta iekšzemes virzienā, tādējādi atvieglojot piekrasti. Pirmā taka atrodas netālu no Pargas, tradicionālas piekrastes pilsētas; tā sākas krāšņajā Valtosas pludmalē un stiepjas gar olīvu audzēm, pamestām dzirnavām un upēm, sasniedzot salīdzinoši labi saglabātu pili un maza ciemata pakalnu. Otra taka atrodas netālu no Sajādas, apdzīvotas vietas piekrastē, kas ir ļoti tuvu nozīmīgai mitrzemei un Kalamasas upes deltai. Tūristiem, ejot pa šo taku, no speciāla izbūvēta laukuma ir iespēja baudīt brīnišķīgu upes deltas panorāmas skatu un pastaigas beigās izpētīt ciematu ar tradicionālajām akmens celtnēm (tālākai informācijai: Barbara Tzialla, Epirusas reģions – Vides un telpiskās plānošanas departaments, Grieķija un ipirpeho@otenet.gr).


Epirosa, Grieķija. Foto: Region of Epirus - Department of Environment and Spatial Planning

 

AtpakaļTālāk