Ilgstspējīgs tūrisms

 

 

Veinameri projekts Igaunijā

Atrašanās vieta

Veinameri apvidus atrodas Igaunijā, Baltijas jūras austrumu daļā, starp lielajām salām un kontinentu. Apvidu veido lauku piekrastes zona ar augstām dabas vērtībām.

Apvidus apraksts

Plašas pludmales ar izplatītiem niedrājiem, piekrastes zālājiem un kaļķakmens pļavām, kas veido dzīvotni tūkstošiem putnu un zīdītāju sugu, kā arī augteni retām augu sugām. Sekla, tīra jūra, kur dienas gaisma sasniedz gultni tūkstošiem kvadrātkilometru platībā, un bagāta organiskā pasaule. Tomēr Igaunijas piekrastes ainava nekad nav bijusi pilnībā dabiska. Pēdējo pāris tūkstošu gadu cilvēki ir apdzīvojuši piekrasti, kur attīstījuši lauksaimniecību. Viss krasts vienmēr ir bijis noganīts.

Divdesmitā gadsimta otrajā pusē piekrastes saimniecības degradācija ir novedusi pie vērtīgu piekrastes biotopu degradācijas. Tādas atvērtās piekrastes zemes kā meža pļavas, kaļķakmens pļavas, plašie piekrastes zālāji, kas kādreiz bijuši bagāti ar dažādām sugām, nu ir aizaugušas krūmiem. Lai atjaunotu šāda veida ekosistēmas, pirmām kārtām, ir nepieciešama jutīga ekosistēmu apsaimniekošana. Dažas Igaunijas nevalstiskās organizācijas sadarbībā ar Pasaules Dabas Fonda Zviedrijas nodaļu ir aizsākušas Veinameri projektu, kas paredz atjaunot un saglabāt daļēji dabiskās piekrastes ekosistēmas palīdzot vietējiem iedzīvotājiem veidot maza mēroga uzņēmumus. Galvenie projektā ietvertie sektori ir lauksaimniecība, amatniecība un ekotūrisms. Ekoloģiskās izglītības attīstības un apzināšanās arī ir svarīga projekta sastāvdaļa.

 

 

 

Projekta apraksts

Ekotūrisma komponente ir daļa no holistiskās pieejas apvidus dabas izmantošanā. Projekta ideja ir savā veida līdzīga barības ķēdes konceptam ekoloģijā. Vietējie iedzīvotāji savās saimnieciskajās aktivitātēs izmanto vietējos piekrastes teritorijas resursus, tādējādi izmainot ainavu - padarot to daudzveidīgāku. Cilvēka darbības ilgtspējīgais raksturs noturēs dalēji dabīgo vidi līdzsvarā. Atbalstot jaunas saimniecības formas Veinameri projekta ietvaros tiks ne tikai atjaunotas vērtīgas zemes, bet arī uzlaboti sociālie aspekti.

 

 

Ekotūrisms kopā ar lauksaimniecību un amatniecību veido dzīvotspējīgu zemnieku sabiedrību, radot papildus ienākumus un dažādojot darbības sfēras.


Projekta rezultāti

Projekts ir noslēdzies nopietni uzlabojot piekrastes ainavas apsaimniekošanu un dabisko vērtību aizsardzību. Ir atjaunoti tūkstošiem hektāru vērtīgo piekrastes zālāju, un tagad tos uztur vairāk kā 300 augstvērtīgu liellopu un aitu. Amatniecības un ekotūrisma attīstība ir radījusi jaunas darba vietas vietējās kopienās. šī projekta ietvaros tika radīti trīs nelieli uzņēmumi un vairākas darba vietas.

Projekta nozīmīgākais rezultāts ir neformāla kooperācijas tīkla izveide, kurā iesaistīti vairāk kā 100 cilvēku.

Projekta ietvaros ir sasniegti šādi mērķi:

Projekta ietvaros ir sasniegti šādi mērķi: noganīti 2900 hektāru piekrastes zālāju, nopļauti 2800 hektāru un izcirsti 110 hektāru krūmāju. Projekta ietvaros ir radītas 7 dabas izziņas takas un 4 apskates vietas, 3 atšķirīgi ekotūrisma maršruti, kuros ir ietverta putnu novērošana, botānika, vietējā amatniecība, ir aizsākt arī vietējā ēdināšana un radītas apmešanās vietas (www.arhipelaag.ee/vainameri/).

 

AtpakaļTālāk