Ilgstspējīgs tūrisms

 

 

Kingisepas rajons, Krievija

Atrašanās vieta

Vairākās vietās Krievijas piekrastē tūrisms attīstījās haotiski un neplānoti un izraisa nopietnas vides un sociālās problēmas. Rietumu un Krievijas tūristu aktivitātes nopietni atšķiras galvenokārt no infrastruktūras attīstības un mērķu viedokļa.

Krievi savu brīvo laiku bieži pavada pie dabas, dabiskajās pludmalēs, un dažreiz ogo vai sēņo ziemas periodam, makšķerē (pēdējā laika izmantojot nedārgus un efektīvus tīklus) un retāk iet medībās (arī aizliegtajā laikā). Šīm aktivitātēm ir garas tradīcijas un vēsture.



Piekrastes kodeksa novērtējums

Piekrastes kodeksa pieejas novērtējums Ziemeļrietumu Krievijā ietvēra ilgtspējīga tūrisma jautājumu un tika īstenots Kingisepas rajona (Ļeņingradas apgabals) piekrastes zonas integrētās attīstības pilotprojekta ietvaros. Tas tika ieviests sadarbojoties EUCC un Baltijas Dabas fondam (BFN). Projektu sponsorēja Nīderlandes Lauksaimniecības, Dabas pārvaldības un zivsaimniecības ministrijas 1998. gada Pin-Matra programma.

Projekts noteica, vai vadlīnijas, piedāvātas Eiropas Uzvedības Kodeksā Piekrastes zonām tiek adekvāti atspoguļotas stratēģiskajos un attīstības plānos šai teritorijai..

Mērķi

Projekta galvenie mērķi bija:

  • Raksturot piekrastes zonas vidi;
  • Analizēt izplātītāko praksi un tendences piekrastes zonas pārvaldībā;
  • Novērtēt piekrastes biotopu un bioloģisko kopienu ekoloģisko statusu un noteikt negatīvu cilvēka ietekmi;
  • Izvēlēties tās Piekrastes Kodeksa pieejas, kas ir piemērotākas, lai atrisinātu bioloģiskās daudzveidības zaudēšanas problēmas Kingisepas rajonā;
  • Izstrādāt rekomendācijas Piekrastes Koda optimizēšanai, ņemot vērā Krievijas specifiku.

Secinājumi

Situācijas analīze Kingisepas rajonā parādīja, ka teritorijā vāji attīstījās organizēts tūrisms. Tikai puse no Piekrastes Kodeksa vadlīnijām tika piemērota pārvaldības praksē Kingisepas rajonā. Konkrēti, sekojošās vadlīnijas netika ievērotas:

  • Integrētā sektoru attīstība piekrastes zonas pārvaldībā;
  • Zonas, kur liegta attīstība;
  • Aizsargājamās piekrastes un jūras ainavas;
  • „Piesārņotājs maksā” principa ievērošana.

Tūrisma attīstībai vispiemērotākās teritorijas rajonā pieguļ Līcim. Ņemot šo vērā, rajona administrācija pieņēma lēmumu izveidot tūristu kompleksu Narvas līča krastā. Ieplānota platība ir 4500 ha un jauda 50000 cilvēki dienā. Projekts prasīs lielas investīcijas no vietējās pašvaldības.

Grūtības

Galvenās grūtības īstenojot Piekrastes Kodeksa principus praksē tika noformulētas sekojoši:

  • Nesenas ekonomiskās grūtības Krievijā;
  • Efektīvu instrumentu trūkums, lai stimulētu iedzīvotājus un uzņēmumus pielietot videi draudzīgas pārvaldības metodes;
  • Videi draudzīgās uzvedības tradīciju trūkums iedzīvotāju vidū.

Sīkāka informācija

Piekrastes Kodeksa un ECMEN principu un vadlīniju iestrādāšana IPZP programmas attīstībā Kingisepas rajonā Krievijā. (1999) Sanktpeterburga, BFN.

Kontakti: Alan Pickaver - pickaver@eucc.nl;
Dr. Vladimir B. Pogrebov - baltic@teia.org

AtpakaļTālāk