IPZP principi

 

 

Piekrastes sistēma

Sistēmu analīze

IPZP tēma ir piekrastes zona. Piekrastes zona ir sarežģīta teritorija, kur pastāv un mijiedarbojas daudz fizisko (cilvēki, koki, ūdens) un nefizisko (organizācijas, likumi) objektu. Labai IPZP programmai jābūt balstītai uz šo komponentu un to attiecību izpratni.

Piekrastes zona ir labs piemērs teritorijai, kur saistītās un sarežģītas problēmas ir jāizskata ar sistēmas analīzes palīdzību. Sistēmu analīze ir plaša stratēģija sakārtotai un loģiskai datu organizēšanai modeļos. Mēs nesniegsim pilnu piekrastes sistēmas analīzi, bet šādas izpētes pirmie soļi palīdzēs definēt priekšmetu: kādas ir tā robežas un no kā tas sastāv?

Kā norādīts pievienotajā diagrammā, mēs varam saprast pasauli kā kasti. Noēnots aplis reprezentē daļu, kurā esam ieinteresēti: piekrastes zonu. Abstrakcijas visaugstākajā līmenī, piekrastes zonu ietekmē divi dinamiskie aktivitātes avoti: daba – viss izņemot cilvēka aktivitātes – nodrošina dabiskos ierobežojošus apstākļus, un cilvēki, kas nodrošina “sociālekonomiskās attīstības plānus”: vairāk vai mazāk autoritatīva un organizēta forma, kurā ieslēdzas aktīvais cilvēka faktors.  

“Mūsu pasaules” diagramma

Piekrastes zona kā pasaules daļa. Pasaule sastāv no sistēmām “Daba” un “Cilvēki”. Katra no tām divām uzliek ierobežojošus piekrastes zonas attīstībai.


Kā nākamais shematisks solis, piekrastes zonā var atdalīt trīs galvenās apakšsistēmas:
  • Dabiskā sistēma, kas satur visas ar cilvēku nesaistītas sfēras (atmosfēra, litosfēra, hidrosfēra), ieskaitot to pašu dinamiku un savstarpējo mijiedarbību caur abiotiskiem, biotiskiem un ķīmiskiem procesiem (abc procesi).
  • Lietotāju funkcijas reprezentē cilvēku interešu veselu krājumu no lietošanas viedokļa visplašākā nozīmē, kas var būt vai nebūt no dabas resursiem.
  • Infrastruktūra sastāv no tehniskās un organizatoriskās infrastruktūras. Šī infrastruktūra nepieciešama, lai nodrošinātu un tādā veidā materializētu iecerētās lietotāju funkcijas. Daudzos gadījumos infrastruktūrai ir iecerēti un neiecerēti efekti uz dabas sistēmu, un dažreiz arī – tieši vai netieši – uz citām lietotāju funkcijām, kā rezultāts ir slodzes un konflikti.
IPZP uzdevums ir saprast, monitorēt un pārvaldīt procesus starp šīm trim apakšsistēmām.
Tagad, ar fokusu uz Piekrastes Zonu, identificējamas trīs apakšsistēmas: Lietotāju funkcijas, Infrastruktūra (Cilvēku sistēmas daļa) un dabiskā apakšsistēma (Dabas sistēmas daļa).

Apakšā, tiek attēlota IPZP centrālā pozīcija attiecībā uz šīm trim apakšsistēmām.

Nākamās divas sadaļas dziļāk izskata Lietotāju funkcijas un Infrastruktūru. Dabiskā sistēma ir ārpus šī moduļa rāmiem un to var atrast standarta mācību grāmatās.  

AtpakaļTālāk