PZP
Piekrastes Zonas Pārvaldība: Apskatieties arī Integrēto Piekrastes Zonas Pārvaldību
Zemes Samits
Apvienoto Nāciju Konference Vidē un Attīstībā (UNCED) notika Riodežaneiro 1992. Gada 3.-14. jūnijā. Tika panākti pieci galvenie rezultāti (1) Rio deklarācija Vidē un Attīstībā, (2) Ietvara Konvencija par Klimata Izmaiņām (IPCC), (3) Konvencija par Bioloģisko Daudzveidību, (4) Agenda 21 (Dienas kārtība 21. gadsimtam) un (5) Meža principu sludinājums.
ES
Eiropas Savienība. Viņu glosārijs
arī var būt noderīgs.
EBPA (angļu valodā EUCC)
Eiropas Biedrība Piekrastes Aizsardzībai (European Union for Coastal Conservation). EBPA misija ir veicināt piekrastes pārvaldību, kas integrē bioloģiskās daudzveidības aizsardzību ar tādiem attīstības veidiem, kas saglabā mūsu krastu ainavu integritāti, kultūras mantojumu, un sabiedrības struktūru, ņemot vērā klimata izmaiņu efektus. EBPA aizstāv labāko praksi attīstot piekrastes un jūras politiku, mobilizējot ekspertus un ieinteresētas puses, sniedzot konsultācijas un informāciju un īstenojot demonstrāciju projektus.
IPTP (angļu valodā ICAM)
Integrētā Piekrastes Teritoriju Pārvaldība. Līdzīga IPZP. Skatieties arī Integrēto Piekrastes Zonas Pārvaldību
IPZP
Skatieties: Integrēto Piekrastes Zonas Pārvaldību
Integrētā Piekrastes Zonas Pārvaldība
(Integrated Coastal Zone Management, ICZM) Nepārtraukts administrēšanas process, kura vispārīgs mērķis ir īstenot ilgtspējīgu attīstību un dabas aizsardzību piekrastes zonās un uzturēt to bioloģisko daudzveidību.
IPZP cenšas, caur efektīvāku pārvaldību, nodibināt un uzturēt attīstības un aktivitāšu labāko izmantošanu un ilgtspējīgus līmeņus piekrastes zonā, un, ar laiku, uzlabot piekrastes vides fizisko stāvokli saskaņā ar noteiktajām vispāratzītajām un atbalstītajām normām. (Eiropas Komisija)
NVO
Nevalstiskā organizācija, kas nozīmē organizāciju, kura nav valsts pakļautībā.
VRP (angļu valodā MAP)
Vidusjūras Rīcības Plāns (VRP) cenšas aizsargāt vidi un sekmēt attīstību Vidusjūras Baseinā. To pieņēma 1975. gadā Spānijā Barselonā 16 Vidusjūras valstis un Eiropas Komisija, Apvienoto Nāciju Vides Programmas (UNEP) aizbildnībā. Tā juridiskā struktūra sastāv no Barselonas Konvencijas, kas tika pieņemta 1976. un pārskatīta 1995. gadā, un sešiem Protokoliem, kas sedz vides aizsardzības specifiskus aspektus.
VVTAP (angļu valodā METAP)
Vidusjūras Vides Tehniskā Atbalsta Programma. Atbalsta Eiropas Komisija, Eiropas Investīciju Banka (EIB), Apvienoto Nāciju Attīstības Programma (ANAP) un Pasaules Banka. Vidusjūras Vides Tehniskā Atbalsta Programma (VVTAP) tika nodibināta 1990. gadā, lai savestu kopā Vidusjūras valstis vides postījuma efektu samazināšanai.
PRP /RRC (angļu valodā PAP/RAC)
Prioritāro Rīcību Programma/Reģionālais Rīcības centrs, nodibināts 1978. gadā, ir Vidusjūras Rīcības Plāna (VRP) galvenais komponents, kas pats ir Apvienoto Nāciju Vides Programmas (UNEP) sastāvdaļa. VRP ieiet Divdesmit Vidusjūras valstis, kā arī Eiropas Savienība, un viņu kopējais mērķis ir radīt veselīgāku Vidusjūras vidi, balstoties uz ilgtspējīgas attīstības principiem. Viens no sešiem Reģionālajiem Rīcības Centriem VRP ietvaros, Centrs izveidoja globālo reputāciju pateicoties tā pieredzei un zināšanām Integrētajā Piekrastes Teritoriju Pārvaldībā (IPTP). PRP/RRC ir cilvēki, kas strādā centrā, kā arī plašs Vidusjūras ekspertu un institūciju tīkls. Daudzie pazīst mūs labāk caur abreviatūru, nekā pilnu nosaukumu. Mēs to uzskatam par vērtību, jo šī atpazīstamība nozīmē, ka mūsu darbs ir novērtēts, un ne tikai Vidusjūras reģionā.
Resursu cenu noteikšana
Dabas resursu cenas noteikšana tādā līmenī, kas atspoguļo kombinēto ekonomisko un vides vērtību.
Rio deklarācija
Saīsinājums: "Rio Deklarācijai par vidi un attīstību". 27 principu kopsavilkums, ko apstiprināja visas valstis, kas apmeklēja AN Konferenci Vidē un Attīstībā Riodežaneiro Brazīlijā, 1992. gada 3.-14. jūnijā.
IVRP (angļu valodā SMAP)
Īsa un vidējā termiņa Prioritāro Rīcību Programma (IVRP) ir ietvara rīcības programma Vidusjūras vides aizsardzībai, Eiro-Vidusjūras Partnerības kontekstā. To vienbalsīgi pieņēma Eiro-Vidusjūras Ministru Konference par Vidi, kas notika Helsinkos 1997. gada 28. novembrī. IVRP mērķis ir kļūt par vienoto pamatu vides mērķiem (gan politikas orientācijai, gan finansējumam) Vidusjūras reģionā.
Iesaistītā puse
Lietotāji, kuriem ir konkrētā interese piekrastes teritorijā, piemēram naftas un gāzes ieguvēji, zvejnieki, viesnīcu īpašnieki, ostu saimnieki, akvakultūras saimnieki, vides aktīvistu grupas, un vietējās varas iestādes.
Ilgtspējīga attīstība
Tagadnes vajadzību apmierināšana, neapdraudot nākotnes paaudžu iespējas apmierināt viņu vajadzības. (Pasaules Komisija Vidē un Attīstībā).
Sistēmu analīze
Sistemātiska reālās vai plānotās sistēmas izpēte, lai noteiktu sistēmas funkcijas un to, kādās attiecībās tās ir viena ar otru un ar jebkuru citu sistēmu.
ANVP (angļu valodā UNEP)
Apvienoto Nāciju Vides Programma (UNEP), nodibināta 1972. gadā, strādā, lai veicinātu ilgtspējīgu attīstību ar videi draudzīgo praksi visā pasaulē. Tās aktivitātes sedz plašu problēmu klāstu, no atmosfēras un zemes ekosistēmām, vides zinātnes un informācijas veicināšanas līdz agrai brīdināšanai un ātrai rīcībai vides katastrofu un negadījumu gadījumā.