Portharboras pilsētas ir novietota gar Telukas līci, un tajā ir ražošanas uzņēmumi un ostas komplekss. No pilsētas līcī iekļūst nafta no kuģiem, mājsaimniecību notekūdeņi no municipālās notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, kā arī ražošanas notekas. Nedaudz aiz Sandipointas zemes mēles notiek tradicionālā zvejošana. Telukas līča Austrumu pusē atrodas 9 km garš neskarta krasta gabals, un aiz tā nedaudz noslēpts līcis, ar ievērojamiem koraļļu rifiem. Pesisir Tropikana reģiona dzidri ūdeņi un koraļļu rifi ir ideāli peldētājiem un nirējiem.
Teritorija ap Lillipilsētu tiek izmantota galvenokārt lauksaimniecībai. Uz salas, kas atrodas uz Ziemeļiem no Lillipilsētas, notiek intensīva rīsu audzēšana. Sala iepretim Portharborai tiek izmantota galvenokārt ganībām; tur ir diezgan daudz kūdras. Kalimigraines labajā krastā ir pilsētā. Neblīvi apbūvētajās teritorijās atrodas daudz attālināto ēku, mazas ražotnes u.c. Teritorija ārpus Portharborai tiek izmantota galvenokārt augļu, dārzeņu un puķu audzēšanai.
Sakarā ar ļoti augstu ieplūdi no upēm, estuāra rietumu daļā ir ļoti zems sāļums. Faktiski sāļš ūdens neietek upēs, un paliek Telukas līča baseinā. Tikai sausā perioda laikā upju pirmajos 5 km var noverot nelielu sāļuma pieaugumu, kas izraisa dažas problēmas ūdens ņemšanās konstrukcijās irigācijai upes zemākā daļā.
Kalimigraine gandrīz netiek izmantota rīsu lauku irigācijai ap Lillipilsētu, tāpēc, ka ūdens satur daudz cietu vielu kalnrūpniecības aktivitāšu dēļ. Tāpēc gandrīz viss irigācijas ūdens ienāk no Riopusingas.
Riopusingas upes baseina plātība ir diezgan zema, aptuveni 1600 km2. Dati par nokrišņiem sniegti sekojošā grafikā
Rezultāts ir Riopusingas ieplūdes līkne ar vidējo ieplūdi 95 m3/s no 1. līdz 19. nedēļai, 14 m3/s no 20. līdz 37, un 80 m3/s no 38. līdz 52. nedēļai. Vidēja ieplūde ir 63 m3/s. Tieši ārpus teritorijas kartes, tiek uzcelts dambis. Dambja augstums ir aptuveni 30 metri. Hidroturbīnu uzbūvēta jauda ir 25,000 kW; taču tiek pieņemts, ka šis dambis netiks lietots uz pilnu jaudu. Sagaidāma pastāvīga vidēja jauda 15,000 kW. |
50% gada laika vējš pūš no dienvidu virzieniem, un nekad nav stiprs. 30% gada laika vējš pūš no ziemeļrietumu virzieniem, izraisot 1 m augstus viļņus. 10% gada laika (35 dienas), vējš pūš no ziemeļiem, izraisot ap 3 m augstus viļņus. Tas tikai notiek vētrainā sezona trīs mēnešos. Informācija par to, cik bieži gadā vējš pārsniedz noteikto ātrumu, atkarībā no virziena, ir norādīta Tabulā 1:
Tabula 1. Vēja ātruma pārsniegšana
Virziens | 15 m/s | 20 m/s |
R
ZR Z ZA A |
0.03
0.04 0.07 0.06 0.02 |
0.0006
0.0015 0.009 0.005 0.002 |
Dažreiz tropiskās vētras rāda stiprus vējus no austrumu un ziemeļaustrumu virzieniem. Šo tropisko vētru biezums ir diezgan zems, bet lielākā daļa cilvēku atceras postošo vētru 15 gadus atpakaļ, kad jūra appludināja lielāko daļu pilsētas teritorijas.
Jūru uz Ziemeļiem no Pesisir Tropikanas var uzskatīt par diezgan sēklu, ar vidēju dziļumu 10-20 metri 50 km garumā. Šajā vietā kontinentālais šelfs beidzas un dibens krīt līdz -100 m. Nākamais krasts ir 700 km attālumā.
Alvas ieguve
Alvas ieguves aktivitātes notiek Kalimigraines palienē. Iegūta rūda tiek transportēta pa zemi uz Portharboras tirdzniecības ostu. Gada jauda ir miljons tonnu, kas atbilst 100 MVvv. Šajā sektorā ir nodarbināti 15,000 cilvēki reģionā. Šahtā nenotiek tālākā rūdas apstrāde. |
|
Lauksaimniecība
Lauksaimniecība galvenokārt koncentrēta Riopusingas satecē. Lauksaimniecības aktivitātes ietver rīsu kultivāciju un lopkopību, galvenokārt vietējam patēriņam. Ekonomiskā vērtība ir gandrīz 55 MVvv. Lauksaimniecības plātību paplašināšanai ir ļoti ierobežots potenciāls. Lauksaimniecības notekas ietek Riopusingā, kas ieplūst Telukas līcī. Riopusingas ūdens tiek izmantos irigācijai teritorijā uz ziemeļiem no Lillipilsētas. Šī teritorija ir 512 km2plata, bet tikai 90% ir reāli apūdeņoti rīsu lauki (450 km2). Tagad gadā tiek izaudzēta tikai viena kultūra, bet pēc dambja uzcelšanas plānots ieviest otro kultūru. |
|
Pieprasījums pēc ūdens šajā teritorijā tiek noteikts, izmantojot metodi, ko izstrādāja Thoradeniya (1995). Sekojošā grafikā nedēļas pieprasījums pēc ūdens ir norādīts atkarībā no laika. Norādīti periodi, kuros noteikts apjoms ir vajadzīgs. Kopējais gada pieprasījums ir 949 mm/gadā, kas atbilst vidējai nepieciešamai ieplūdei 14 m3/s. | |
Zvejošana
Zvejošana Pesisir Tropikanas reģionā notiek galvenokārt tradicionālajā veidā un tiek veikta ierobežotā mērogā ap maziem koraļļu rifiem un salām, kas atrodas pie Telukas līča ieejas. Daži zvejnieki lieto dinamītu, kas oficiāli ir aizliegts. Neskatoties uz to tas tiek izmantots, jo likumu realizācija ir vāja. Pašā Telukas līcī zvejošana nenotiek. Tekošā gada zvejniecības sektora produkcija ir 10,000 tonnas zivju, kas atbilst 30 MVvv, no kurām viss tiek patērēts uz vietas. Aptuveni 30,000 cilvēki ir iesaistīti zvejošanā, izmantojot 6000 laivas. Pašlaik akvakultūra nav izplatīta un tai nav nopietnās ekonomiskās vērtības. |
Tūrisms
Portharborā ir dažas viesnīcas, ko izmanto galvenokārt biznesmeņi un daži vietējie tūristi. Viņi ik gadu ienes 15 MVvv vietējā ekonomikā. Atkritumus, ko šīs viesnīcas saražo, tiek uzskatīti par daļu no mājsaimniecības atkritumiem un tos nav iespējams nodalīt.
Citi sektori
Citi sektori, no ekonomikas viedokļa, ir relatīvi mazi salīdzinot ar augšminētajiem. Tie skar celtniecību, vispārīgu ražošanu, mazumtirdzniecību, pakalpojumus u.c. Kopējais šo sektoru darbvietu skaits, kā arī ienākumu un piesārņojuma apjoms, veido apmēram 50% no norādīto sektoru (lauksaimniecība, kalnrūpniecība, zvejniecība un tūrisms) kopējā apjoma.
Pilsētas zona
Aktivitātes pilsētas zonā nenotiek tikai vienā sektorā, bet sadalītas pa augšminētajiem sektoriem. Taču attīstības iespējas ir stipri atkarīgas no attīstības pilsētā. No visiem 600,000 iedzīvotājiem Pesisir Tropikanas Reģionā, aptuveni 300,000 dzīvo Portharborā, kas atrodas uz 20 km2lielas teritorijas. Nesenajā pagātnē, daudz lauku iedzīvotāju pārcēlās uz Portharboru, kas noveda pie neregulējamās urbanizācijas pilsētas nomalēs, un īpaši Kalimigraines palienē un piekrastes teritorijas daļā.
Kvalificēta darbaspēka pieejamība tiek lēsta 40% līmenī no paredzamā iedzīvotāju skaita pieauguma.
Lietu ūdeņi un 60 % no visiem mājsaimniecību notekūdeņiem iekļūst pa grāvjiem un kanāliem uz notekūdeņu attīrīšanas iekārtām, kur tiek apstrādāti pirms izmešanas Telukas līcī. Pārējie 40% ieplūst līcī pa taisno.