Plānošanas modulis

 

Ieinteresēto pušu līdzdalība

Kā bija paskaidrots iepriekšējā sadaļā, ieinteresēto pušu analīze ir fundamentāls solis IPZP procesā. Taču, vēl būtiskāka IPZP plāna veiksmīgumam ir dažādu ieinteresēto pušu reālā līdzdalība procesā. Tas nozīmē, ka bez sadarbības starp vietējās, reģionālās un nacionālās pārvaldes dažādiem sektoriem, IPZP ir jāiesaista arī nevalstiskās organizācijas, bizness un vietējie iedzīvotāji.

Ieinteresētās puses var piedalīties vairākos veidos un vairākos līmeņos. Plānošanas fāzē ir rūpīgi jāpārdomā līdzdalības līmenis, kā arī izvēlētas metodes. Tas var noteikt IPZP procesa veiksmi vai neveiksmi.





Diagramma 2-1 Līdzdalības līmeņi

Līdzdalības nepastāv
Zemākajā līmenī mēs varam atrast visprimitīvāko līdzdalības formu: informēšanu. Ņemot strikti, tā nav līdzdalība; ieinteresētās puses tiek vienīgi informētas. Tas notiek vienā virzienā.

Simboliskā līdzdalība
Nākamie divi līmeņi: Iesaistīšanu un konsultācijas sauc par simbolisku līdzdalību. Ieinteresētās puses var sniegt savus uzskatus un viedokļus, bet nav garantēts, ka lēmumu pieņēmējs tos reāli ņems vērā gala lēmumā vai plānā.

Reāla līdzdalība
Augšējie trīs līmeņi ir reāla līdzdalība: sadarbība, deleģēšana un pašpārvaldība. Šajā pēdējā līmenī ieinteresētas puses kļūst par lēmumu pieņēmējiem, faktiski tas ir ļoti rets gadījums. Sadarbība un kopīga plānošana ir visizplatītākie reālās līdzdalības veidi.

Metodes tiek izvelētas saskaņā ar izvēlēto līdzdalības līmeni. Modernie komunikāciju līdzekļi, piemēram e-pasts vai speciālās mājas lapas, var būt ļoti noderīgi kā diskusiju un informēšanas metode. Sapulces, darba grupas un citas tikšanās paliek ļoti svarīgas. Piemēri komplicētākām metodēm, kas sekmē ieinteresēto pušu līdzdalību ir atrodami sadaļā Instrumenti.

5. JAUTĀJUMS

Kāds līdzdalības līmenis būtu vajadzīgs reālai iedzīvotāju līdzdalībai?

 

 

AtpakaļTālāk