Plānošanas modulis

 

Telpiskā plānošana

Galvenais uzdevums lēmumu pieņēmējam dabas resursu jomā ir atrisināt problēmu, atrādot pieejamo resursu telpisko sadalījumu, kas apmierina visas iesaistītas puses.

Šeit svarīga ir starpība starp problēmu risināšanu un lēmumu pieņemšanu, ko var saprast sekojoši:

  • problēmu risināšana ir process, kurā mēs uztveram un likvidējam nesakritību starp esošo situāciju un vēlamo mērķi, kur ceļu uz mērķi bloķē redzami un neredzami šķēršļi;

  • savukārt lēmumu pieņemšana ir izvēles process, kur pamatojoties uz kvalitatīvu problēmas analīzi, viena no divām vai vairāk alternatīvām ir izvelēta vēlamā mērķa sasniegšanai.

Tik dinamiskā sociālajā vidē, kur iesaistīti daudz konkurējošo spēlētāju un interešu, integrētā politikas veidošana estuāriem un krastiem ir kompleksa un laiku prasošā padarīšana. Parasti ir pieejams daudz informācijas, bet tā bieži vien ir fragmentēta, nepilna, izmesta pa dažādām iestādēm un grūti atrodama vai organizējama. Pat tad, kad to savāc, ieinteresētajām pusēm ir jākomunicē pieejamā informācija tā, lai tās izmantošana nenoprovocētu pretošanos vai konfliktu. To var sasniegt iesaistot ieinteresētās puses politikas veidošanas procesa agrā stadijā. Interaktīvs un atklāts plānošanas process apmierina šīs vajadzības, ja tas aktīvi iesaista ieinteresētas puses lēmumu pieņemšanā uzreiz no problēmas sākotnējās izpētes.

Plānošanas procesi parasti tiek uzsākti pateicoties pārmaiņu nepieciešamībai vai kādai specifiskai problēmai. Plānošanas procesa gaitā visu laiku parādās jaunās situācijas. (Interaktīvā) plānošanas procesa dažādas stadijas var tikt atbalstītas ar vairākiem uz datora balstītiem instrumentiem.

Lai saņemtu vairāk informācijas, apskatieties sadaļu Instrumenti Plānošanas moduļa Prakses nodaļā.

 

 

 

Diagramma 1-2 @-LVIS ir instruments, kas ir speciāli izveidots informācijas apmaiņai starp dažādām ieinteresētām pusēm projektā “Šeldes estuāra (Beļģija/Nīderlande) ilgtspējīga attīstība.

   

AtpakaļTālāk